Πέμπτη, 1 Μαρτίου 2012

προβλήματα με δεκαδικούς

Αγοράσαμε από δυο κρεοπωλεία μοσχάρι της ίδιας ποιότητας. Από το πρώτο αγοράσαμε 4 κιλά και πληρώσαμε 31,12 € και από το δεύτερο αγοράσαμε 5 κιλά και πληρώσαμε 35,95 €. Ποιο κρεοπωλείο είναι φθηνότερο;  


Ένα πλοίο πλέει με ταχύτητα 17,5 μίλια την ώρα και ένα άλλο πλέει με ταχύτητα 16,2 μίλια την ώρα. Πόσα μίλια θα έχει κάνει περισσότερα το α΄ πλοίο από το β΄ ύστερα από 6 ώρες ταξίδι;

Αγοράσαμε 4,5 κιλά λάδι και 3 κιλά βούτυρο και πληρώσαμε συνολικά 19,65 ευρώ. Πόσα ευρώ αγοράσαμε το κιλό το βούτυρο, αν το κιλό το λάδι έκανε 2,5 ευρώ;

1 σχόλιο: