Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2012

Στην αγορά

Το ένα κιλό κρεμμύδια κοστίζει 1,90 ευρώ.
Πόσο κοστίζουν: 
α)τα 100 γραμμάρια;
β)τα 10 κιλά;

Το ένα κιλό ντοματάκια κοστίζει 3,20 ευρώ.
 Πόσο κοστίζουν: 
α)τα 100 γραμμάρια;
β)τα 10 κιλά;

γ)τα 2,5 κιλά;


Το ένα κιλό μελιτζάνες κοστίζει 3,40 ευρώ.
Πόσο κοστίζουν: 
α)τα 100 γραμμάρια;
β)τα 10 κιλά;

γ)το 1,5 κιλό;


Το ένα κιλό γραβιέρα κοστίζει 8,20 ευρώ.
Πόσο κοστίζει το 1/4 του κιλού;


Αν τα 2 κιλά κιμά κοστίζουν 17,20 ευρώ, πόσο στοιχίζουν τα 3/4 του κιλού;

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου