Παρασκευή, 9 Μαρτίου 2012

Προβλήματα και πράξεις

Αν τα 10 κιλά μιας ποσότητας κοστίζουν 21,60 ευρώ, πόσο κοστίζουν τα 2,5 κιλά της ίδιας ποσότητας; 


Αν τα 4/10 του κιλού μιας ποσότητας αξίζουν 9 ευρώ, πόσο κοστίζουν τα 2,5 κιλά της ίδιας ποσότητας;


(Τετράδιο Εργασιών β΄ τεύχος σελ. 39/δ)


Να λύσετε τις παρακάτω πράξεις:
3,5 + 2
4,36 + 0,814
3 - 2,34
27 - 3,8
0,37 · 0,24
7,68 · 4,8
3,95 : 5
21,35 : 7
3 : 8
9,75 : 25

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου